יו"ר ש"ס ושר הפנים הרב אריה דרעי בהרצאה מיוחדת לאחוות תורה

הרצאה מיוחדת נערכה באמצעות הזום ביום ל"ג בעומר ללומדי אחוות תורה במסגרת פרויקט הזום של אחוות תורה

הרב אריה דרעי מעביר הרצאה בזום ללומדי אחוות תורה. יושב לצידו, מנכ"ל אחוות תורה הרב זאב קשש

יו"ר ש"ס ושר הפנים הרב אריה דרעי התייחס לראשונה, לסערת הראיון שהעניק ל'כיכר השבת', במהלכו חשף כי 70% מחולי הקורונה בישראל הם חרדים וקרא לחשבון נפש, והבהיר את דבריו – במהלך שיעור זום מיוחד ביוזמת 'אחוות תורה' ובשיתוף 'כיכר השבת'. 

בפתח דבריו הדגיש דרעי: "קטונתי, לא יצאתי בכדי לתת שיחה של חשבון נפש. דיברתי במסגרת של ראיון ב'כיכר השבת', שעשו פרויקט יפה מאוד לזכרו של הרב בקשי דורון זצ"ל, וביקשו שאני אדבר. בסוף שאל אותי הכתב שאלה על הקורונה, ואז אני אמרתי…". 

"אנחנו מאמינים ואנחנו יודעים", הבהיר השר, "שאין מקרה בעולם; הקב"ה מדבר איתנו, האבא הכי רחמן בעולם מדבר איתנו. מי מבין את השפה שלו? אי אפשר לתבוע את זה מגויים או מהרחוקים מהיהדות. אנחנו מבינים את השפה של הקב"ה, אנחנו רואים את העובדות. נכון שיש הסברים, אבל בזה פטרנו את עצמנו?".

באשר למספר הדרמטי של 70% חולים חרדים, הסביר דרעי: "בשבועות האחרונים שאנחנו בנסיגה, החולים שנוספים כל יום – מספר קטן – 70% מתוכם הם חרדים. בסך הכל, מכלל החולים שהיו במדינת ישראל, למעלה מ-50% היו מהציבור החרדי. בוודאות".

שר הפנים הדגיש: "לא אמרתי חלילה שאנחנו אשמים ולא התנהגנו נכון. אני הייתי הראשון שעמד מול כל התקשורת החילונית, הגנתי על השר ליצמן ועל הציבור החרדי".

"אמרתי שזה בגלל שהציבור החרדי, האופי שלו, חיים קהילתיים, בתי כנסת, חתונות ומקוואות, שכל זה היה מותר באותה תקופה, והכל צפוף. החילונים חיים את החיים הקהילתיים שלהם בפארקים ובחופי הים, מקומות פתוחים. לכן באופן טבעי בכל העולם זה פגע בקהילות החרדיות".

לדברי יו"ר ש"ס, "הציבור החרדי היום הכי שומר על ההוראות וההנחיות. מצד שני, אני רואה את התמונות מהציבור החילוני, מה קורה בים ובקניונים. אין ספק שהחרדים הפנימו את המסר".

דרעי התייחס לקיצונים בחברה החרדית, שאינם נשמעים להוראות: "זה גורם לנו נזק גדול מאוד, התמונות של אתמול בלילה, בהדלקה במאה שערים ובית שמש, אזורים אדומים מבחינת אחוזי התחלואה; שם להפר? לאני לא חושב שזה עשה נחת רוח לרבי שמעון בר יוחאי, זה נגד הכלל של 'ונשמרתם'".

"מה אתה יכול להתגונן מול תמונה כזו? תמונה אחת מדברת אלף מילים. בימים האחרונים, בכל פורום שיש, מסכימים איתי, ראש הממשלה אחרים, שהציבור החרדי הפנים ונשמר יותר מאחרים, אבל תמונה כזו היא קשה".

יו"ר ש"ס התייחס במרומז לביקורת של ח"כ משה גפני ואחרים על הסגר שהוטל על השכונות החרדיות בירושלים: "ברור שזה עזר. יש ספק בזה? זה עזר לציבור להפנים. זה גם מנע הדלקות בחוץ. כמובן שסגר לבד לא עוזר, אבל כן עם כל מה שעשינו, דוגמת פינוי החולים".

(מקור: כיכר השבת)

השארת תגובה